Ako ovplyvnil koronavírus ceny nehnuteľností?

Pandémia koronavírusu ovplyvnila nielen životy ľudí, ale taktiež pohla s cenami nehnuteľností na realitnom trhu. Ak ste sa nazdávali, že sa rast cien zastavil, budete nemilo prekvapení.


Ceny nehnuteľností stále rastú

Bývanie vo svojom vlastnom rodinnom dome či byte je vysnívanou predstavou čoraz väčších počet rodín, ale aj jednotlivcov. Pre mnohých je kúpa nehnuteľnosti vhodným spôsobom investovania a zhodnotenia svojich finančných prostriedkov.
Na trhu nehnuteľností dochádza ku každoročnému narastaniu cien. K zlepšeniu situácie neprispela ani pandémia koronavírusu. Podľa Národnej banky Slovenska došlo počas minulého roka k medziročnému nárastu priemerných cien nehnuteľností až o 11,9%. Ceny nehnuteľností na celom Slovensku vzrástli. Najväčší nárast bol zaznamenaný v Bratislavskom kraji.


Koronavírus ovplyvnil ceny nehnuteľností

Ceny nehnuteľností každoročne narastajú. Jednou z hlavných príčin je neutíchajúci dopyt po vlastnom bývaní. Na trhu s nehnuteľnosťami je už niekoľko rokov problémom malá ponuka bytov.
V dôsledku koronavírusu môže byť ponuka ešte nižšia. Ovplyvnení sú aj developeri či stavebné spoločnosti, ktoré boli nútené svoje investície znížiť alebo odložiť plánované výstavby na neskôr. Problémom je aj zvýšenie cien stavebných materiálov a ich nedostatok na trhu.
Práve pre pandémiu koronavírusu, mnohé banky prijali opatrenia a povolili odklady splátok úverov. Rovnako ponuka bánk pre žiadateľov o hypotekárne úvery je stále veľmi priaznivá. Nízke úrokové sadzby a dlhodobý nedostatok nehnuteľností spôsobí ďalší nárast cien.

 

Premýšľate nad kúpou nehnuteľnosti?

Kúpu nehnuteľnosti je potrebné si dobre zvážiť a premyslieť, nakoľko si vyžaduje značnú finančnú a časovú investíciu. Rozhodnúť sa správne a splniť si svoje sny a predstavy o vlastnom bývaní je niekedy náročné. Pri kúpe je potrebné zhodnotiť si svoju finančnú situáciu a získať čo najviac informácii o trhu a nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem. Predídete tak nemilým prekvapeniam, ktoré by mohli Váš rozpočet navýšiť.


  • fingo